Program
WCZASY AKTYWNE DLA GRUP SENIORÓW NA ŻUŁAWACH- DOJAZD AUTOKAREM - FB:
Żuławy Wiślane – malowniczy teren w delcie królowej polskich rzek, Wisły. Krajobraz Żuław przypomina tereny dzisiejszych Niderlandów, gdzie królują kanały, poldery, wiatraki i charakterystyczne domy podcieniowe zamieszkiwane niegdyś przez protestanckie grupy mennonitów. W kulturze Żuław widoczne są wpływy krzyżackie, pomorskie, niemieckie i ukraińskie. To co najbardziej porusza w Żuławach to krajobrazy ze wschodami i zachodami słońca, mgły, bociany oraz wszechobecne wierzby.
ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:
Hotel **/*** na Żuławach, pokoje komfortowe 2 i 3 osobowe z łazienkami (na wyposażeniu ręczniki), wyżywienie w restauracji hotelowej, śniadania bufetowe, obiady, kolacje i obiadokolacje serwowane. Możliwość korzystania z infrastruktury rekreacyjno-spotowej hotelu.
RAMOWY PROGRAM POBYTU:
WCZASY DLA SENIORÓW NA ŻUŁAWACH:
Żuławy Wiślane – malowniczy teren w deltach królowej polskich rzek - Wisły. Krajobraz Żuław przypomina tereny dzisiejszych Niderlandów, gdzie królują kanały, poldery, wiatraki i charakterystyczne domy podcieniowe zamieszkiwane niegdyś przez protestanckie grupy mennonitów. W kulturze Żuław widoczne są wpływy krzyżackie, pomorskie, niemieckie i ukraińskie. To co najbardziej porusza w Żuławach to krajobrazy ze wschodami i zachodami słońca, mgły, bociany oraz wszechobecne wierzby.
RAMOWY PROGRAM POBYTU:
1 dzień
Wyjazd we wczesnych godzinach rannych wg rozkładu jazdy. Przejazd do Tczewa. Zwiedzanie Muzeum Wisły, mieszczącego się w budynku dawnego obozu przejściowego z czasów II wojny światowej. W muzeum zapoznamy się z dziejami żeglugi na Wiśle oraz szeroko pojętą problematyką wiślaną. Spacer na bulwar nadwiślański, gdzie zobaczymy m.in. kościół pw. św. Stanisława Kostki – jeden z najważniejszych zabytków Pomorza, punkt widokowy z panoramą na most kolejowo-drogowy, który w połowie XIX w. był najdłuższym mostem Europy i pierwszym żelaznym mostem na Wiśle. Przejazd do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.
2 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę do Stegny i Krynicy Morskiej. Zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Stegnie tzw. Bursztynowej Komnaty - prywatne muzeum z eksponatami bursztynu, gdzie zapoznamy się z początkami bursztynnictwa i poznamy różnice między oryginałami i falsyfikatami. Przejście do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest świątynią o charakterze szachulcowym, zbudowanym przez protestantów w XVII w. Wewnątrz kościoła znajdują się płócienne malowidła, barokowe organy oraz największy model statku w Polsce. Przejazd do Krynicy Morskiej. Przejście pod Latarnię Morską z poł. XX w. a później na najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej – Wielbłądzi Grzbiet z wieżą widokową; spacer nad morze. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiad.
Część rekreacyjna: spacer nordic walking z przewodnikiem/pilotem lub indywidualny pobyt na terenie ośrodka. Kolacja i nocleg.
3 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę do stolicy Żuław - Nowego Dworu Gdańskiego. Zwiedzanie Żuławskiego Parku Historycznego – wizyta w muzeum, którego ekspozycja nawiązuje do powstania i rozwoju wielkich polderów a tym samym Żuław. Przejazd do miejscowości Cyganek-Żelichowo. Zwiedzanie mennonickiej chaty, która niegdyś zamieszkiwana była przez mennonitów – osadników olęderskich, pochodzących z terenów dzisiejszych Niderlandów. Zwiedzając chatę dowiemy się jakie były motywy pojawienia się osadnictwa olęderskiego na terenach północnej Polski, a także poznamy strukturę ich religii. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiad.
Cześć rekreacyjna: spacer z przewodnikiem/pilotem lub indywidualny pobyt na terenie ośrodka. Kolacja. Nocleg.
4 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę do Gdyni. Spacer po mieście: Skwer Kościuszki – najbardziej reprezentacyjne miejsce Gdynia, gdzie przycumowane zostały historyczne jednostki pływające: ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza; Molo Południowe, Muzeum Oceanografii. Czas na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie. Przejazd do Sopotu. Przejście na Monciak, czyli ulicę Bohaterów Monte Cassino, molo, Łazienki Północne. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiad.
Cześć rekreacyjna: spacer z przewodnikiem/pilotem lub indywidualny pobyt na terenie ośrodka. Kolacja. Nocleg.
5 dzień - DZIEŃ REKREACYJNY
Śniadanie. Po śniadaniu spacer nordic walking z przewodnikiem/pilotem lub indywidualny pobyt na terenie ośrodka. Obiad, kolacja, nocleg.
6 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na wycieczkę do Elbląga. Spacer po mieście, gdzie zobaczymy ruiny murów obronnych, kościół św. Mikołaja – symbol dawnego hanzeatyckiego miasta, świadek wielu katastrof i klęsk miasta; Brama Targowa z tarasem widokowym – wizytówka miasta, Muzeum Archeologiczno-historyczne w budynku dawnego zamku krzyżackiego. Rejs spacerowy statkiem, który rozpoczyna się i kończy w sercu Starego Miasta. Przejazd do Raczek Elbląskich. Wizyta w miejscu, które przez kilka lat uważane było za najniżej położony punkt Polski. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiad.
Część rekreacyjna: spacer nordic walking z przewodnikiem/pilotem lub indywidualny pobyt na terenie ośrodka. Kolacja i nocleg.
7 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczkę do Gdańska – zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym. Przejazd na Westerplatte – symbol II wojny światowej. Wizyta w Wartowni nr 1, przejście pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Przejazd do Katedry w Oliwie – zwiedzanie najdłuższego kościoła cysterskiego na świecie, który kryje w sobie dzieła sztuki sakralnej o bardzo dużej wartości artystycznej z XVIII-wiecznymi organami. Świątynia została wpisana na Listę Pomników Historii. Przejazd na Stare Miasto – spacer, podczas którego zobaczymy m.in. Fontannę Neptuna – zabytkową fontannę z XVII w. Dwór Artusa – centrum życia towarzyskiego, dawne miejsce spotkań kupców; oraz przejdziemy Długim Targiem – najbardziej reprezentacyjną ulicą Gdańska, pełniącą rolę rynku. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności – placówki muzealnej, której celem jest upowszechnianie ideałów Solidarności, tworzenie kultury dialogu oraz tworzenie społeczności europejskiej. Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.
8 dzień
Śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Olsztynka. Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego - skansenu, który został przeniesiony z Królewca i rozbudowany w Olsztynku. Podczas spaceru zobaczymy chałupy, wiatraki holenderskie, karczmy oraz dawne artykuły gospodarstwa domowego - charakterystyczne dla Powiśla, Warmii, Mazur i Litwy. Na terenie skansenu znajduje się malownicza chata, w której można spróbować ziołowych nalewek i tradycyjnych wypieków, ale także zakupić ziołowe i owocowe przetwory. Wyjazd w drogę powrotną.
Przyjazd do Katowic w godzinach wieczornych.
CENA:
od 1205 PLN/os przy grupie powyżej 55 uczestników
od 1260 PLN/os przy grupie powyżej 45 uczestników
od 1430 PLN/os przy grupie powyżej 30 uczestników
Świadczenia
CENA ZAWIERA:
- przejazd autokarem
- 7 noclegów w hotelu **/***, w pokojach 2,3 osobowych z łazienkami
- wyżywienie – 7 śniadań, 2 obiadokolacje, 5 obiadów, 5 kolacji
- ubezpieczenie NNW TU Signal Iduna
CENA NIE ZAWIERA:
Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
ORIENTACYJNE CENY BILETÓW WSTĘPU:
- Muzeum Wisły – ok. 7 PLN/os.
- Przewodnik po Muzeum Wisły – ok. 35 PLN/grupę Do 30 osób
- Muzeum Bursztynu – ok. 5 PLN/os.
- Żuławski Park Historyczny – ok. 6 PLN/os.
- Przewodnik po Żuławskim Parku Historycznym – ok.70 PLN/grupę
- Chata Mennonicka – ok. 15 PLN/os.
- Rejs statkiem w Elblągu – ok. 25 PLN/os.
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne – ok. 15 PLN/os.
- Katedra w Oliwie/koncert – ok. 5 PLN/os.
- Przewodnik miejscowy po Gdańsku: ok. 500 PLN/grupę
- Europejskie Centrum Solidarności – ok. 20 PLN/os.
- Muzeum Budownictwa Ludowego – ok. 9 PLN/os.
- ORP Błyskawica - ok. 6 zł/os.